KİTAP

Çağa Başkaldıran Çağdaş Nesil – 3

sezaikarakoc
  1. Amentü Nedir?

“Benim amentüm, bir nesil amentüsüdür.” diyerek toplumda yer edinen ve nesli ile kendini ayrı düşünmeyen bir amentüyü anlatmaya başlamış üstâd. O nesil ki diriliş erlerinin neslidir. Diriliş erlerine ait olmanın derinliği yanında, toplumun koro gibi çok sesliliğinin içindeki bir yanlışlıkta nasıl belli olacağını da hatırlatmak istiyor belki “koro” benzetmesiyle.

Neslin amentüsünü şöyle tarif ediyor;

“Benim amentüm bir sürekli otokritiktir.” Otokritik kelimesini özeleştiri gibi düşünebiliriz. Çünkü devamında varlığını ve neslini sorgulayan, takva ve erdem seviyesini tartışan bir amentüden bahsediyor.

“Bu amentünün getirdikleri gibi götürdükleri de vardır. Getirdiği emr-i bil mârufun izinde, götürdüğü nehy-i anil münkerin açılımı.” Yani dünyaya iyilik ve güzellik getirirken kötülükten arıtarak, onu götüren bir amentü…

Diriliş yolu gözüküyor.

“Diriliş eri olmakla başlar, sonra Allah nasip ederse diriliş ereni olmanın kapısı açılır. Son büyük derece de diriliş piri olmak.

Diriliş pirlerinden gelip diriliş pirleri doğurmaya giden bir yol.”

Hani dervişler teşbih çekip rabıtalarını yaparken derler ya “Allah’ım maksadım sensin, senin rızanı isterim” diye. Çünkü tasavvuf yolu, Allah’a ulaşma yoludur. Niyet hiçbir zaman unutulmamalı, araçları amaç haline getirmemeliyiz. Kişi, kendisine bunu hatırlatmak için yukarıda yazdığım cümleyi söyler. Diriliş yolu da böyle bir yoldur ki, hakikate ulaşmak isteyen erlerin, pirlerin yoludur. “Diriliş ereni, piri olma değil, hakikatin peşinde olma yolu.”

“Bu amentüde geçmiş zamandan sürüp gelme var. Geçmişi inkâr değil, geçmişe mahkum olmak da değil. Geçmişi görüp puslarından kurtarış söz konusudur.”

“Dem bu demdir, dem bu demdir dem bu dem” sırrı.

“Çağa tanık olma ve çağı tanık tutma. Günün adamı değil, “dem”in adamı olmak.”

Bu yüzden bu anlatımın başlığını “Çağa Başkaldıran Çağdaş Nesil” koymuştum. Geçmişini unutmuyor, dersler çıkartıyor. Çağdışı olmaktan kaçınıyor ancak çağa ayak asla uydurmuyor diriliş eri. Çağa, kendi inancına göre şekil veriyor.

“Bu amentü, çağdaş kandildir. Eşyaya yeni bir ışık tutmakta. Anlamların hakiki çevrelerini aydınlatmakta.”

..

Bu amentü “kavgaya, ebedî barış için katılma!”.

Yazar Hakkında

Rumeysa ÇAKAN

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com