KİTAP

Çağa Başkaldıran Çağdaş Nesil – 4

sezaikarakoc
  1. Çağdaşlık Nedir?

“Geçmişteki büyük islâm yaşantısına hayran kalmakla yetinmemeli. O yaşantıyı bugün de gerçekleştirmeyi bir görev bilmeli.”

Burada üstad önceki kısımda değindiği “çağdaşlık” meselesinin derinlerine iniyor. Aynı çağ üzerindeki yaşantılara uymak değil, onları geçmişte özendiği islâm ülküsüne göre şekillendirmek… Kendi kendisiyle çağdaş olmalı diriliş eri, özünü sözü yapmalı ilk önce. Özüne dönme meselesi vardı bir de.. Özünü bilme, tanıma meselesi. Bence şu üç eylemi hayatımıza dahil ettiğimiz an, toplumda dirilişi gerçekleştirmeyi muştulayabiliriz;

1.Özümüzü belleğimize yerleştirmeliyiz.

2.Özümüzü, zahirimizle birleştirmeli, içimizi dışımızla göstermeliyiz. (En büyük savunma savaşı)

3.Toplumu özümüze yöneltecek çalışmalar yapmalıyız. Bizler, bunu yapmalıyız.

*değişimi gerçekleştirecek nitelikteki niyet gücü, adım atma gücü “ben”de, “sen”de ve “biz”dedir. (M.Nurettin Coşan)

Öz öz diyorsun da nedir bu öz? Özümüz nedir, kimdir? Diye soracak olursanız, özümüz Müslümanlıktır. Özümüz, Allah’ın resulüyle gönderdiği İslâm dinidir.

“Müslüman, kendini Müslüman bilmek veya saymakla Müslüman olamaz. Müslümanlığı bir varoluş haline getirmek borcundadır. Oluştan varoluşa geçmek, bu geçişi sürekli olarak geliştirmek ve verimlendirmek, bu varoluşun şuur ve sorumluluğuyla dolup taşmak kaygısı taşımalıdır o.”!

İslâmın yeniden dirilişini üç dala ayırıyor;

1.İçimizde mümkün lduğu ölçüde derinleştirmeliyiz islâmı.

2.İslâmı topluma dalbudak salma, toplumun içinde yaşatma imân gereği bilmeliyiz.

3.Tarih içinde boylamasına uzama duygusunu kaybetmeme biçiminde gelişir.

Tarih şuuru üstadın sürekli üzerinde durduğu bir meseledir. Geçmişimiz, geleceğimizin aynasıdır bir nevi. Geçmişi bir müze olarak görmemeli, aynı doğurganlığını, devamlılığını sürdürmesi gerektiği bilincine sahip olarak tarihi okumalı, öğrenmeliyiz.

“.. çağ içinde maddi ve manevi bütün cephelerde temelden kuruluşlarımızı gerçekleştirmek suretiyle varolmak ve ölüm kalım savaşımıza girişmek zorundayız. Müslüman olmak, bunun şuurunda olmak demek.

Yeni çağın yakasına sarılmak.

Çağı sorguya çekmek.

Gerekirse sorguya çekmeyi ta gerilere kadar götürmek.”

Yazar Hakkında

Rumeysa ÇAKAN

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com