ŞEHİR

Doğu Türkistan Ne Kadar Doğuda?

1435575549807

Bismillahirrahmanirrahim.

Sosyal medyada dolanırken zaman zaman karşımıza çıkan bir yer, Doğu Türkistan. Her platformda paylaşılan aynı fotoğraflar ve slogandan öteye gitmeyen laflar. Gerçekten gücümüz sadece bunları paylaşmaya mı yetiyor?

Geçenlerde Doğu Türkistanlı yani Uygur asıllı bir abiyle hasbihal ettik. Kendisi Doğu Türkistan’la alakalı bir dernek başkanı aynı zamanda da yerel bir medya organı ile uğraşıyor. “İnsanlara Doğu Türkistan neresi diye sorduğumda, bana: ‘Sivas’ın köyü mü?’ diye cevap verenler var” dedi. Belki coğrafi olarak ne kadar uzakta olduğunu hala bilmiyoruz ama gönlümüzden ne kadar uzak olduğu belli oluyor. E ne demiş atalar gözden ırak olan gönülden de ırak olur.

Doğu Türkistan bizim doğumuzda yer alıyor, doğru. Ama Doğu Türkistan adını almasındaki sebep bu değil. Eğer bir yerin doğusu varsa batısı da vardır. İşte bu batı bloğunda Kazakistan ve güney komşularını sayabiliriz. Doğu Türkistan ise bu blok ile Çin arasında kalan ve Çin’e bağlı olan bir bölge. Resmi adı da Sincan Uygur Özerk Bölgesi. Sincan, Çince’de yeni kazanılmış topraklar manasına geliyor. Ama o kadar yeni değil, yani en son o ad vereli 61 yıl oldu.

Evet şuan Doğu Türkistan’ın coğrafi konumunu, bölgede Uygur Türklerinin yaşadığını ve maalesef Çin hakimiyeti altında olduklarını okuduk.

Peki neler oluyor yahu burada? Bu Komünist Çinliler ne yapıyorlar kardeşlerimize diye soracak olursanız, işte asıl problem burada ve cevaplanılması gereken soru da bu.

Çin bölgede, 100 yılı aşmış zulüm politikası uyguluyor. Ve dünyanın hiçbir yerinde yapılmayan haysiyetsizliği yapıyor: Yerleşim yerlerine yakın bölgelerde nükleer silah denemeleri başlıca bir örnek. Sonuç 30 yılda yaklaşık 1 milyon ölüm, sadece nükleer sebebiyle ölen insan sayısı bunlar.

Uyguladığı nüfus, ekonomi ve eğitim politikaları tamamen bölgedeki Uygur kimliğini kırma adına. Kardeşlerimizin sırtını yasladıkları tek dayanakları inançları. Çin ne kadar yasak koysa da, camiye girişleri engellese de onlar o kadar çok sarılıyorlar dinlerine. Lakin gençlerin bazıları umutsuzluk hastalığına kapılmış ve Çin’in alkolü özendirmek için bedava dağıttığı içkilerin bataklığına saplanmış durumda. Gençlik biterse her şey biter!

Bunlar başlıca sorunlar, eğer detaylı bilgi almak isteyen olursa  http://www.ihh.org.tr/uploads/ihhkitap/kitap/dogu-turkistanda-asimilasyon-ve-ayrimcilik.pdf adresindeki kaynaktan faydalanabilir.

Şunu da unutmadan söyleyelim: Satuk Buğra Han yani ilk Müslüman Türk hükümdar, Kaşgarlı Mahmud ve Yusuf Has Hacib gibi tanıdığımız isimler burada yaşamış ve şuanda türbeleri bu coğrafyada.

Şimdi günün sorusunu sorma vakti geldi. Bizler ne yapabiliriz?

Bir kitapta geçen şu anıyı anlatarak öncelikli görevimizi yazmış olayım;

“Namaz vakti geldiğinde evdeki tüm erkekler ayaklandılar ve abdestimin olup olmadığını sordular. Ben ise kılmayacağımı söyleyince kısa bir şaşkınlıktan sonra diğer odaya geçip cemaat halinde farzlarını eda ettiler. Gün boyu arazideydim, yıkanmamıştım, üstüm başım perişandı ve kötü kokuyordum; bu halde Allah’ın huzuruna çıkamazdım. Türk namaz kılardı, Türk Allah’a ibadet ederdi. Nasıl olur da hür bir devlet olan ve serbestçe İslamı yaşayan Türkiye’den gelen bir Türk namaz kılmazdı. Bunu sokaktaki Uygur’un havsalası alamazdı. Asırlardır İslamı dünyaya yayan Türk milletinden birinin namaz kılmaması utanılacak bir vaziyetti. Bu kilitli mescitlerin ve gizli orucun diyarındaki Türkler çizgiyi böyle çekmişlerdi.”

Yani asli görevimizi hiçbir zaman unutmayacağız. Namaz, namaz, namaz.

Doğu Türkistan ile alakalı ne yapabilirizi detaylandıracak olursak, ilk önce neler olduğunu bir bilenden öğreneceğiz ve bilmeyen kardeşlerimize anlatacağız. Devamında bizlerin fısıldaşması bir senfoniye dönüşecek ve Doğu Türkistan’ın haklı davası tüm insanlığın kulağında çınlayacak.  Eğer bu çınlama bir seferlik değil de sürekli olursa gerisi Allah’ın izniyle çorap söküğü gibi gelecektir. Gayret bizden zafer Allah’tandır.

“La galibe illallah”

Vesselam.

Yazar Hakkında

Osman SEZER

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com