Deneme

Dokunmayın Şeytanıma

müslüman-kadın-güzellik

Kimse kendi şeytanına toz kondurmuyor, herkes başkasının şeytanıyla uğraşıyor diyor Abdurrahman Dilipak bir yazısında.Sizce de öyle değil mi? Şöyle bir durup düşünelim.Biraz da kendimizi irdeleyelim.Sırtımızda bir heybe var iki taraflı.Bizim kusurlarımız heybemizin arka tarafına doldurulmuş göremiyoruz.Başkasının kusurları ise heybemizin ön tarafına doldurulmuş,çok iyi görüyoruz.Eleştirmek ne kadar da kolayımıza geliyor.E ne yapalım eleştirmeyelim mi yani diyeceksiniz.Tabi ki eleştirelim.Müslüman kardeşlerimizin hataları varsa,ki vardır,mükemmel değiliz hiçbirimiz.İncitmeden uyaralım.

Bir düşünür şöyle diyordu: “Kimse tanımadığı bir şeyden nefret edemez.”Gerçekten de öyle. Siz diyebilir misiniz ki hiç tadına bakmadığınız bir meyveden nefret ediyorum diye? Hani bazen deriz ya şöyle insanlardan nefret ediyorum. Aslında o nefret ettiğimiz kişinin yaptıklarını belki bizde yapıyoruz farkında olmadan.

Mesela tesettür konusu. Şu son zamanların en ağır eleştirilen konusu. Ya da tesettürsüzlük.Nasıl adlandırırsanız. Toplum olarak çok farklı bir noktaya doğru gidiyoruz. Müslüman’ım diyenin çok ağır eleştirildiği yerdeyiz. Bilhassa bayanların. Giyiminden tutun, makyajına kadar; ayakkabısından tutun,ses tonuna kadar…Gerçekten bayanların bu konuda uyarılması,bilinçlendirilmesi gerekiyor; ama bunu yaparken de kendinizi bayanların yerine koyun.Tesettür Allah’ın emridir.Hem kadına hem erkeğe.Bence tesettür, bir bayan için devrimdir  günümüz şartlarında. Yıllarca yaşadığınız toplumda tesettürle farklı bir görünüme bürünüyorsunuz. İnsanların size yobaz, gerici söylemlerini duymazdan geliyorsunuz.Kimisi de siyasi söylemler telaffuz eder arkanızdan “birilerine yaranmaya çalışıyordur” der. Evet birilerine olmasa da Yaradan’a yaranmaya çalışıyor olabiliriz. Bizler “inandığın gibi yaşamazsan ,yaşadığın gibi inanırsın” sözünü kendimize destur edindik belki de.

Mümine Kardeşlerim! Biz bu devrimimizi en güzel şekilde gerçekleştirmek zorundayız. Müslüman bayanı, her alanda en iyi şekilde temsil etmekle mükellefiz; çünkü bir toplumun huzurunda,ahlakında en büyük etken bizleriz.Bizler evlat yetiştireceğiz.O evlatlar toplumu şekillendirecek.Her ne kadar ataerkil bir toplum olsakta; tarihten beri  erkekleri yönlendiren,idare eden  kadınlardır, der Nevzat Tarhan Hoca.

Bilinçleneceğiz kardeşlerim. Çok okumamız gerekiyor ve okuduklarımızı doğru şekilde anlayıp doğru uygulamamız…Birer birer tatbik etmemiz…Kullanılmayan bilgi de bir nevi çöp.İşgal ediyor beynimizi.Hepimiz yapmamız gerekenleri çok iyi biliyoruz da kaçımız uyguluyoruz?

Yazımı sonlandırırken sosyal medyaya da taş atmadan geçemeyeceğim. “Allah sanal aleminde Rabbi’dir.” Arkadaşlar lütfen gözlerimizi sanal alemin kirlerinden uzak tutmaya çalışalım. Paylaşımlarımız çok imanlı, edebiyat yapmakta üstümüze yok! Ya bizler gerçek hayatta ne durumdayız, kendimize bir soralım.Allah’a emanet olun.Vesselam.

Yazar Hakkında

Fatma ERMAN

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com