Deneme EDEBİYAT

Gerçek Mutluluk

mutluluk

gm

Okumaya başlamadan önce mutluluğun tanımını yapmanızı istiyorum sizden. Sizi mutlu eden şey nedir ?

Bir bebek için süt, uyku… Bir çocuk için şeker, çikolata… Bir genç için iyi okul, üniversite… Yetişkin için iş, araba, ev vs vs. Çoğaltılabilir bence bunlar. Eminim sizin de mutlu olmak için somut bir örneğiniz var. Ne zaman tatmin olacağınızı hiç düşündünüz mü?Herkesin isteği var kendine göre.Peki  bu istekler  yerine geldiğinde mi elde edeceğiz mutluluğu?

Kendinizi hatırladığınız kadar geçmişe gidin. Hayatınızın her safhasında istekleriniz olmuştur. Kendimden örnek vermek istiyorum. Varlık içinde büyümedim. Küçükken muz en sevdiğim meyveydi. Ayda bir, belki iki ayda bir muz yiyebilirdim. Annem pazardan gelirdi poşetlere bakardım, muz gördüğümdeki o heyecan, o yaşadığım duygu mutluluk muydu? Üniversiteyi kazandım, yerleştim. Peki yaşadığım bu duygu? Eee muz bitti, okuldan bu sene mezun oluyorum, okulu kazandığım günü sorsanız hatırlamam.Bu durumda mutluluk anlık geçici bir duygudur, desem kimse itiraz edemez. Zaman geçtikçe bu tür isteklerim oldu her birini elde ettim. Bugün fark ettim ki bu mutluluk değildi. Çünkü her seferinde başka bir isteğim oldu. Galiba olmaya da devam edecek. Ama en azından bazı şeylerin farkında olmak lazım. Beş yaşında bir çocuğun oyuncak araba almasındaki hissiyatıyla otuz yaşında bir adamın gerçek araba almasındaki hissiyat aynı olduğu saptanmıştır. Yani buradaki olay mutluluk değil, onu elde etme isteği ya da heyecanıydı. Sezai Karakoç’ un dediği gibi “Önemli olan hayat değil, hayatın amacıdır.” Buradaki mutluluk değil bir çeşit ödüldür. Anlık ve geçici.

“Ödül zaten mutluluk değil midir ?” sorusu gelir akıllara. Öyle olduğunu sanıyoruz. Kazandığımız bu ödül sevinçtir.Evet sevinç. Ödül ve mutluluk ayrı birer kefedir. Ödülün içinde geçici duygular ve nesneler  vardır. Sevinç bunlardan biridir. Yanlış anlamayın, sevinç  güzel bir duygu ama mutluluk gibi daha kapsamlı bir duyguyla karıştırılmaması gerektiğini anlatmak istiyorum. Mutlu olmayan bir insan da sevinebilir. Çünkü anlıktır sevinç  dediğimiz duygu, gelip geçer.  Mutluluk ödül gibi tekdüze tanımlanamaz. Sevinç gibi geçici değildir. Daha genel, daha geniş; sınırı, tarifi kolay kolay anlaşılamaz. Belli bir amaç doğrultusunda değil hayatın her anında elde edilebilir. Ufacık olaylar bile insanı mutlu edebilir. Mutluluk ne geçmişte ne gelecektedir. Şuan, şimdidir mutluluk.Bir nedene bağlı değildir. Ağacın gölgesinde otururken omzuna konan güzel bir kelebektir belki de.

Birçok kişi “Seni mutlu eden nedir?” sorusuna eminim aslında elde ettiğinde sevineceği örnekler verecektir. Umarım farkı anlamanıza yardımcı olmuşumdur. Hiç kimsenin mutluluğu birkaç kelimeyle sınırlandırılamaz.

Yazar Hakkında

Zafer TOPAL

2 Yorum

  • Anlık tatmin ile gelen sevinç daha derin bir duygu olan mutlulukla karıştırılmamalı. Güzel bir noktaya değinmişsiniz.

  • Mutluluğu sınırlı kılan geçici olması yani. Elde ediyorsun geçiyor.O zaman oyle bir istek bürünmeli ki gözlerimize örneğin ona yarasır kul olmak gibi işte o an mutluluğumuz ebedi olsun.

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com