EDEBİYAT Öykü

Kartal

kartal

Güneş doğmaya başlayınca gitme vaktinin geldiğini anlayıp çatıdan inmeye koyuldu. Hala gıcır gıcır olan Kartal’ına atladı. Motorunun huzur verici sesini duyunca artık kendini güvende hissediyordu. Bu garip hastalığı üzerine elbette bütün gün arabada olabileceği bir meslek icap ederdi. Nakliyeci olmuştu o da. Şehir merkezine varınca bir markete girip biraz elma doldurdu poşete. Elma tartılırken düşündü bir yandan. Eskiden iki kollu teraziler olurdu. Esnaflar hak geçmesin diye fazladan bir şeyler koyarlardı kefeye. Ürünün olduğu taraf daha aşağıda kalınca gönül rahatlığıyla torbayı uzatırlardı, kocaman bir gülümsemeyle. Esnaf amcalar göbekli olurdu bir de. Sahi neden acaba? İyi mi kazanırlardı? Market çalışanının sabırlı bir tebessümle yüzüne baktığını fark edince elmayı alıp kasaya yöneldi. Öteki görevlilerin aksine kasiyerler daha asık suratlı olurlardı her daim. Marketin tüm yükü omuzlarındaymışçasına bir ağırlıkla geçirirlerdi ürünleri. Yine şaşmamıştı. Asık suratlıydı kasiyer. Belki tebessüm ettirebilirim umuduyla para üstünü alırken “Teşekkürler, iyi günler hanımefendi.” dedi. Kısa bir an gülümsemişti, evet.

Tekrar arabasının huzuruna sığınmıştı. Araba sürerken düşünecek çok fazla şeyi oluyordu. Elmasından bir ısırık alıp doktorların ona teşhis koymaya çalıştıkları zamanki komik hallerini düşündü. Küçük bir kahkaha attı. Gündüz arabanın dışında kendini kötü hissetmesi neden tuhaf geliyordu ki? İlla çocukluktaki bir travmanın etkisiyle mi olurdu? Hipnoz ile bilinçaltına bile inmeye çalışmışlardı ama nafile. Bir şey çıkmamıştı. Sadece ayaklarının yerden kesilmesini, dış dünyadan soyutlanmayı seviyordu. Bitirdiği elmayı camdan dışarı fırlattı. Bir köpek heyecanla atıldı. “Tıpkı onun dışarıda koşturmayı sevmesi gibi” diye düşündü.

Yazar Hakkında

Elif PALA

2 Yorum

  • Öykünüz bana şu hadisi anımsattı:
    “Kardeşine tebessüm etmen sadakadır. İyiliği emredip kötülükten sakındırman sadakadır. Yolunu kaybeden kimseye yol göstermen sadakadır. Yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da senin için sadakadır.” (Tirmizî, Birr, 36.)
    Teşekkür ederim.

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com