Deneme EDEBİYAT

Kelam Bütünüyle Haysiyettir – 1

daktilo_uretimi_sona_erdi

Yazının anlam ifade etme süreci okuyucu ile başlar. Her okuyucu yazıda kendince bir şeyler görür ve bir cümle hatta bir kelime ona çok şey ifade edebilir. Yazmanın okuyucuya olan faydalarından ziyade yazmanın yazana kattıkları çok daha fazladır. Şiirsel bir ifade ile; yazmak gönlünü açmaktır. İnsanın iç dünyasının dış dünyaya yansıması ya eylem yada söylem ile olur. Eylemi ve yazıya dökülmemiş söylemi muhatap olan temaşa ederken, yazıya dökülen söylem her okuyucu ile hemhal olur, iç dünyanız yazıya dökülen söylem ve tespitlerinizle daha fazla insana ulaşır.

Yazmanın bir alışkanlık olmasından ziyade yazmak bir haslettir. Ve ahkam-ı beşer’e etki ettiği için bu bu hasletin doğru kullanılması elzemdir. Cemil Meriç’e ‘’kelam bütünüyle haysiyettir’’, ‘’kelimelerin en tehlikelileri toprağımızda doğmayanlardır’’ dedirten nedir? Herkes bu iki cümleden bir şey anlayabilir. Ama ben bana tedai eden açıdan bakacağım. Toplum olarak okumak ve yazmak bize çok uzak iki şey gibi. Bilgiye her an ulaşabilmenin verdiği rahatlık bizi kütüphanelerden uzaklaştırdığı gibi kitap görmememizde bize yazmanın çekici yönünü perdeliyor.

Yukarıda yazmanın bir haslet olduğunu ve bu hasletinde elzem olduğunu söyledim. Elzemdir çünkü, düşünmeyi gerektirir ve biz düşünmeden bize düşündürtülenlerden çok çektik. İşte kelam bu yüzden haysiyettir. Yıllar önce Mehmet Akif düşündürtülmeye çalışılanlara kelam haysiyettir dedi ve karşı koydu. Bosna’da Aliya kelam haysiyettir dedi ufkumuzu açtı. Muhammed İkbal, Şeriati, Mevdudi, Said Nursi kelam haysiyettir dedi ve bize bizden olanları sundu. İnsana dair olmayan o kadar çok şeyle muhatabızki belkide yazmak ve okumanın yokluğunu hissedemiyoruz. Evlerimizde, içerisinde toplumun içinde bulunduğu dehlizi kanıtlar nitelikte diziler ve programlar barındıran TV’ler, ellerimizde haddinden fazla vakit geçirdiğimiz akıllı telefonlar ve ismini zikredemediğim birçok gaflet eser bizi mahvu perişan ediyor. Yanlışlar içerisinde doğruları bulmakta zorlanıyor, bulduğumuz doğruların peşinden gitmeyi başaramıyoruz. Bir çift kelam edemiyor, yazmanın ve okumanın huzur veren yanını görmemekte ısrar ediyoruz. İçtimai hayatımızdaki buhranlar ve bozukluklar insana dair reçeteyi bütünüyle ortaya koyan Kur’an’ı ve sünneti bilmemekten bilsekte bunlara sarılamamaktan kaynaklanıyor. Tefsir okumaktansa TV izliyoruz. İnsanı insan edecek ilimden kaçıyor, malayani isteklerin peşinde harap oluyoruz. İşte ya bize dair(İslam’a, İnsana, İyiliğe, Hakka, Doğruya, Güzelliğe) bir şey bilmeden yazıyor ve mahcup oluyoruz yada hiç yazmıyoruz.

Okuyalım ki hakikati görelim.

Yazalım ki vesile olalım.

Yapalım ki örnek olalım.

Vesselam.

Yazar Hakkında

Şahin AYDIN

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com