Deneme DÜŞÜNCE

Mahmut Emre BOĞA’nın 13. Yaş Gününde- Bereket Büyüklerle Beraberdir

yaslilar_01

Bereket büyüklerle beraberdir.

Büyüklerle beraberdir zira huzur, neşe, mutluluk… Ama biz dikkate almadık bu yargıyı, adeta onlara “Gitse de kurtulsak” deme noktasına geldik. Peki, biz büyüklerimizi köşeye sıkıştırma gayesiyle mi yaşadık, büyüdük?

Hayır, biz büyüklerimizi köşeye sıkıştırmayı Batı’nın bize sunduğu kuralları benimseyerek öğrendik. Böylece saygıyı, özellikle de büyüklerimize, daha derine inersek ecdadımıza olan saygıyı kaybettik ve ne yazık ki acınası bu duruma geldik.

Büyüklerimizi köşeye sıkıştırıyoruz! Ben de ecdadımızı yalnızca bir köşede yazıyorum fakat ne yazık ki bu sorunun çözümünü hayata geçiremedik, geçiremiyoruz. Kim bilir? Belki elimizden gelmiyor belki de düşüncesiz modern çağın kurallarına ve gerekçelerine esir düşüyoruz.

Evet, daha önce de belirttiğim gibi berekete sahip çıkmıyoruz, bir gün elbette bizim de sıkışacağımız o köşeden bugün büyüklerimizi kurtarmıyor, onlara sahip çıkmıyoruz. Buna bağlı olarak üzülerek söylemeliyim ki huzurevleri gün geçtikçe dolup taşıyor. Neşe, huzur, mutluluk büyüklerle beraberdir ama biz huzuru sözde huzurevlerine, mutluluğu ufka bakan banklara, neşeyi ise belki hayatta tek dostları olan bastonlara terk ediyoruz. Bakmıyoruz biz huzurevlerinin o iç bunaltıcı sessizliğine, göremiyoruz biz yaşlılardaki bereketi, cevheri.

Bakmıyoruz biz içinde yaşlı bir birey olan evlerin neşesine, saadetine, huzuruna. Ayrıca şu an söylemeyi tercih etmediğim sözde “modern” yaşamda yaşlılara yer yok. Modern mekânlar tasarlanırken yaşlılar düşünülmüyor.

Peki ne olur tamamen terk etmenin mümkün olmadığı “modern” yaşama yitirmeye yaklaştığımız kültürümüzü de katsak? Modern mekânlar tasarlanırken yaşlılar düşünülmüyor. Otobüslerde de yaşlıya bakmak 60 yaş üstü ücretsiz biletlerle kalıyor lakin yaşlıların bu halini ne bilen var, ne de düşünen…

Bence çağımızın düzeltilemeyeceği düşünülen bu sorunu düzeltmek, yaşlıların da mutluluğuna engel olmamak için eğitim sistemini düzeltmekle başlanmalı ve görsel veya işitsel medya aracılığıyla yaşlıya bakmak, onlara saygı göstermek içeren uygulamalar teşvik edilmeli. Belediyeler bu konuya daha çok değinecek çalışmalar yapmalı yahut yaptırmalı. Bu konuyla ilgili bazı gerekçeler kanunlaştırılmalı. Fakat zarardan yaşlılara bakarak dönülmenin kar olacağını kimse ağzına almıyor, alsa da söylemekle kalıyor. Çünkü düşünmüyor kimse büyüklerin saadetini ya da uğraşmıyor, uğraşamıyor onların sıkıntılarını düşünmeye.

Peki gerçekten zor mu yaşlılara bakmak, hayatlarını kolaylaştırmak, yoksa bize mi zor öğretildi “zoru başarmak”. Halk şairimiz Âşık Veysel “Dostlar beni hatırlasın” diye feryat ederken biz neden unuttuk ecdadımızı, tarihimizi, nasıl idrak edemedik dostların aslında biz olduğunu…

| Mahmut Emre Boğa

Yazar Hakkında

İmsak Dergisi

İmsak Dergisi

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com