ŞAHSİYET

Molla Gürani Hazretleri’ne “VEFA”

fft81_mf2097935

Evlerimizi yanımızda taşıdığımız, göçebe olarak diyar diyar dolaşarak bize bağrını açacak, toprağında büyütecek, suyu ile can verecek bunun karşılığında da üstünde konakladığımız vakit adalet ile hükmedip muhabbet ile hizmet etmemize vesile olacak Anadolu’ya geleli dokuz yüz yılı aşkın bir vakit oldu. Geldiğimizde Anadolu’yu üzerinde konaklayanlardan şikâyetçi vaziyette bulduk. Bunun üzerine Horasan’da yetişen gönül komutanlarımız bu mübarek toprakların dört bir yanına koştular. Gönülleri fethederek Anadolu’nun pencerelerini açtılar ve İslam’ın güneşini içeri aldılar.

İstanbul’un fethinde görev alan gönül komutanlarından biri de Molla Gürani Hazretleri’dir. Molla Yegân Hazretleri’nin Hac dönüşü tanışıp uslübuna ve ilmine hayran kalarak Anadolu’ya davet ettiği ve Molla Gürani Hazretleri’nin de bu davete icabet etmesiyle kendisi İkinci Murad ile tanıştı. Sultan Murat sohbetinden oldukça haz aldı. Osmanlı’da bir süre müderrislik görevini ifa ettikten sonra Manisa’ya Şehzade Mehmed’i eğitmesi için gönderildi. Daha önceden de Şehzade Mehmed’e birçok hoca gönderilmesine rağmen gelen hocalar onu derse yanaştıramamıştı. Ancak Molla Gürani üslubu ve ilmi ile Şehzade Mehmed’i fatihliğe hazırladı. Fatih Sultan Mehmed Han hocasını çok sever ona hürmet duyardı. Fetih boyunca da Fatih’e destek olmuş, dua ordusunda yer almıştır.

İstanbul’un fethinden sonra şehri İslam Medeniyeti’ nin bir simgesi haline getirmek isteyen Fatih Sultan Mehmed Han ilk iş olarak Hristiyanlığın en önemli eseri olan Ayasofya’yı ihya ederek başladı. İslam’ı kabul eden bir insanın batılı terk ederek Hakk’a kavuşması ile yeniden hayat bulması gibi eserler de ihya edilerek Hakk’ın hizmetine sunulmuştur. Bu eserlerden biri de Bizans döneminde Agios Theodoros olarak anılan, Vefa semtinde bulunan kilisedir. Doğu Roma döneminde mezarlık olarak kullanılan Bizans döneminde ise mahalleye çevrilen Vefa semtinin en eski yapılarından olan bu eser Fetih ile birlikte Molla Gürani Hazretleri tarafından ihya edilerek camiye çevrilmiş ve hizmete sunulmuştur. Molla Gürani Hazretleri tarafından eklenen minaresi Orta Asya Türk mimarisi tarzında yapılmıştır ve İstanbul’daki tek örnektir. İçinde Tevrat’ ta geçen Peygamber freskleri kral şeklinde tasvir edilmiş ancak bunlar badana ile kapatılmıştır. Bizans döneminde papaz odası olarak kullanılan bölüm tuvalete çevrilmiş, caminin yanına prefabrik ev inşa edilmiştir.

2

İstanbul’un merkezinde yer alan bu camii maalesef metruk haldedir. İstanbul’un Fatihi Sultan Mehmed Han’ı yetiştirmiş, fethin manevi komutanlarından olan böyle önemli bir zatın İslam İstanbul’una hediye ettiği bu eser kendi haline bırakılmış durumda. Osmanlı’nın yıkılması ile ülkenin başına geçen rejimin tüm suçu yüklediği Osmanlı’dan intikam almak için Osmanlı’nın nişanesi olan İstanbul’a kasti olarak yaptığı bu vahşi saldırıdan şehrin çok önemli eserleri de nasibini aldı. Bölgeye bilinçli olarak yerleştirilen bir grubun bu bölgeyi tahrif ederek eserlere zarar vermesi ve İstanbul’dan Osmanlı’nın izini silmeye çalışmalarını yıllarca izledik.

1

İstanbul’un en güzel yeri olan Süleymaniye Külliyesi’nin hemen yanında bulunan bu eser ve etrafı mevcut muameleyi hak etmemektedir. Tarihi eser değerindeki bu camiinin hala tahrif edilmeye devam edilmesi ve bu talana göz yumulması Molla Gürani Hazretleri’nin makamına büyük saygısızlıktır. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün 2010 yılında restorasyon kararı almasına rağmen hala hiçbir çalışma yapılmamıştır.

Sanat tarihçisi Prof. Dr. Semavi Eyice hocamız bu eserle ilgili “Birinci derece önemde bir tarihi eser. Avrupa ’daki ilk sanat tarihi kitaplarına ilk giren yapılardandır. Güya din adamı yetiştiren bir kesimin elinde. Mozaikleri de berbat ettiler. Üstelik resmedilenler Hıristiyan azizleri değil Tevrat peygamberleri. Yani İslam’ın da tanıdığı peygamberlerin kral betimi ile portreleri bulunuyordu. Kırk elli sene önce ortaya çıkartılan bu eserlerin üstünü badana ile kapattılar. Bu konuda emniyet teşkilatının devreye girmesi gerekiyor.” demiştir.

Bugün bize düşen görev İstanbul’un İslam nişanesi olan bu eserlere sahip çıkmaktır.Şehre hizmet etmiş Molla Gürani Hazretleri gibi erenlerin maneviyatını anlamaya çalışarak yaptıkları hizmetin devamına talip olmaktır.

Selam ve dua ile…

Yazar Hakkında

Eyüp ŞİMŞEK

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com