KAVRAM

Numarasız Kimlik

img_20150901_225928

Vatan dediğimiz topraklarda veya dünyanın herhangi bir köşesinde yan yana dizilmiş rakamlardan oluşan numara, henüz ölmediğimizin rakamsal kanıtı. Sarı veya mavi kağıt parçasından oluşan, ruhlarımızın genlerini hiçe sayan samimiyetten uzak bu belgeler, bizi sınıflandırmaktan öteye geçmeyen bilgilerle dolu. Bir diğer deyişle bizi diğerinin aynısı olmadığımızı kanıtlayan bir araç. Oysa insan resmi kayıtlara sığmayacak kadar derin bir gerçeklik. Son nefesimize kadar statülerimize, konumlarımıza, içinde bulunduğumuz durumlara göre değişen kolektif kimliklerimiz dil, kültür, tarih ve din unsurlarıyla harmanlanıp toplumsal yaşamın ortak belleğini oluşturuyor. Doğup büyüdüğümüz çevre, aile bağlarımız, kültür yapımız ve hatta öğretmenlerimiz kimliğimizin oluşmasında az çok etkiye sahip. Tüm bu olguları yok sayıp bir kişilik oluşturduğumuzu sanmak kendimizi kandırmaktan öteye geçmez.

Kimlik, tercihler sonucu ortaya çıkar.  İlk olarak kim olduğumuza karar vermeliyiz.  Sen kimsin denildiğinde nereli olduğumuzdan çok kim olduğumuzu anlamalı ve anlatmalıyız. Çünkü kimlik bir duruştur. Varoluş amacımızı, dünya görüşümüzü, hayata yüklediğimiz anlamı, inancımızı yansıtır. Temelini, gördüğümüz her renkten alarak değil onları ahlak, din, kültür süzgecinden geçirerek oluşan bir kimlik, taklidi değil hakikati yansıtır.

Hakiki kimliğimizi bulduğumuzda bize düşen onu savunmaktır. Dünyaya sözüm ona modern zamanda gelmiş insanlar olarak, tektipleşme kanserinin hayatımızın her alanını ele geçirmesi, onu geçelim ele geçirme ihtimalinin olması rahatsız edici değil mi? Evrenselleşme furyasına kapılarak kimliklerimizi eritmek, pek yakında tek bir dilin konuşulacağı, hepimizin aynı asgari inanç demetini paylaşacağı renksiz bir dünyaya doğru gitmek yozlaşmaktır. Gayretimiz, üzerimize giydiğimiz sosyal kimlikleri çıkarınca bir kimlik krizi yaşamamak üzerine olmalıdır. İnsanlar babalarından çok, zamanlarının çocuklarıdır diyen Marc Bloch’u haklı çıkarmak yerine, zamana ve duruma göre değişmeyen kişiliğimizle bir duruş sergilemeliyiz.

| Ebru Barışcıl

Yazar Hakkında

İmsak Dergisi

İmsak Dergisi

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com