İMSAK HABER

Şehir, Şahsiyet, Kavram

sehir-sahsiyet-kavram-kurtarildi

İmsak Atölye kapsamında günümüzde topluma hareketlilik katacak, fayda sağlayacak her çalışma bizim çalışma alanımızın kapsamına girmektedir. Bu kapsamda İmsak Atölye olarak ilk yapacağımız çalışma “Şehir, Şahsiyet, Kavram” olacaktır.

İnsanın düşünme yetisinin en büyük ham maddesi kavramlardır. Sahip olduğumuz kavramlar bizim düşünce dünyamızın zenginliğini ifade eder. Günümüzde bize zenginlik katan birçok kavramın anlamında uzak, derinliğinden habersiz ve yerini tam olarak tamamlayan daha basit kelimelerle düşünce dünyamızı şekillendirmiş durumdayız. İşte bu hususta zenginliğimizin farkında olarak sahibi olduğumuz kavramlar üzerine yazıp tekrardan zihinlerde yer etmesini sağlamak ve içi boşaltılmış kavramlarımızın tekrardan içini doldurmak için kavramlar üzerine yazılarımızla düşünce dünyamızın zenginleşmesine katkı sunmak istiyoruz.

Günümüzde yaşayan ve geçmiş zamanlarda yaşamış, yaşantısıyla insanlara yön vermiş ve büyük bir değişimin öncüsü olmuş örnek şahsiyetler vardır. İmanları ve mücadelesi ile birçok zorlu koşul altında olmasına rağmen büyük zaferler kazanmış şahsiyetler vardır. İmkansızlıkları imkanlı hale getirmiş Müslümanların önünde durmuş lider şahsiyetler vardır. Yaptığı çalışmalar ile sadece Müslümanlarda değil tüm dünya da değişimi sağlamış, bilimin öncüsü olmuş büyük şahsiyetler vardır. Her biri bizden olan bize ait olan bu şahsiyetlerde bizim en büyük zenginliklerimizdendir. Hayatın her alanında bize örnek olan bu zenginliklerimizin farkında olmak ve tanıyabilmek adına örnek şahsiyetlerimiz üzerine yazarak bu örneklikleri ile hayatımıza katkı sunabilmek istiyoruz.

Medeniyet denildiği zaman akla gelen ilk kavramlardan birisi de şehirlerdir. Şehirler sadece onu oluşturan mimari unsurları ile değil, içerisinde yaşayan insanlar ve o insanların oluşturduğu toplumla şehirdir. Şehirler insanlara ruh, heyecan, mana, neşe, samimiyet ve ideal verir. İslam’ın en iyi şekilde yaşanabilmesi adına oluşturulmuş, çeşitli güzellikleri ile tarihin derinliklerinden bugünlere gelmiş birçok örnek şehir vardır.
Şehri oluşturan tüm dinamiklerden kopmuş kentlerde Şehirler; sadece eskiyi yad ederken kullandığımız bir kavram değil, bulunduğumuz yeri tanıyıp eskiye duyduğumuz hasret ve yeni şehirler kurabilme ideali ile bize ışık tutan büyük bir medeniyet unsurudur. Bizde bu şehirlerimizi tanıyıp üzerine yazarak örneklikleri ile hayatımıza taşıyabilmek istiyoruz.

Şahsiyetler, Şehirler ve Kavramları sadece okumak ve yazmakla kalmayıp bulunduğumuz her yerde anlatmalı, içselleştirerek sonucunda ortaya güzel sonuçlar çıkarabilmeliyiz.

Yazılarınızı imsakatolye@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Bu konularda başlayacağımız yazı dizisine yazmaya ilgisi olan, bu çalışmanın bir parçası olmak isteyen, bu konular üzerinde araştırma yapıp, faydalanmak ve daha çok insanın faydalanmasını istiyorum diyen herkesi bekliyoruz. İletişim kurmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Yazar Hakkında

İmsak Dergisi

İmsak Dergisi

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com