Deneme EDEBİYAT

Sirk

egitimm

Hazreti Larausse’nin koca koca ciltlerinde, Wikipedia’nın sanal kalabalığında ve daha bir çok yerde eğitim tanımı yapılırken temel olarak şu tümce üzerinde durulmuş:’istenilen davranışı geliştirme süreci’ ancak bu kadar açık olunabilirdi.İstenilen davranış ama kimin ama ne için veya kimin çarkını çevirmek için..

Eğitim çok ideolojik bir alandır. Uzun yıllar boyunca eğitim deyince çok masum işlevleri olan bir şey algılanmadı. Eğitim ilk ortaya çıktığı andan itibaren temel mantığı insana bir şekil vermektir.Nasıl ayı oynatıcıları varsa ayıya bayıl dendiğinde ayı bayılırsa,bir köpeği eğitirsiniz bir şeyi atarsınız ve getirir,bir aslanı eğitmek gibi mesela bir sirk ortamında normalde doğada ateşten bir çemberin içinden atlamayacak olan bir aslanı sorgusuz sualsiz her kamçı şaklatıldığında o ateş çemberinden geçmesi gerektiği inancıyla yüklü bir nesne haline dönüştürmeyi başaran şeye eğitim diyoruz.

Tarihin her döneminde o formatın dışındaki eğitim anlayışları hoş görülmemiş hatta ve hatta cezalandırılmaya tabi tutulmuştur. Örneğin Sokrates’e bakacak olursak: O insanın bölgenin en makbul vatandaşı değil onu erdemli kılmanın iyi insan kılmanın önemine inanmıştı ve sonucunda da sistem kurucular tarafından makul ve makbul görülmediğinden idama mahkûm edilmişti. Efendim sizin hiçbir suçunuz yok haksızlar dediklerinde ise haklı olsalar daha mı iyiydi cevabını vermiştir.

Eğitim bir format atma bir işlev yükleme aletiydi. Uygarlıklar düzenler değiştikçe bu formatın içeriği de değişiyordu. Tarım toplumuna baktığımızda eğitim din kurumlarının elindeydi ve amaç ilahi aklı en üstün güç kabul ederek dindar insanlar yetiştirmekti Roma vatandaşlığı böyleydi örneğin ancak ilahi aklı oluşturanların da Allah(cc) değil de pagan rahiplerin daha sonraları Ortaçağ Avrupa’sında kilisenin elinde olduğu düşünüldüğünde eğitimin tamamen siyasi bir argüman olduğu görülür. Daha sonrasındaki sanayi toplumlarına baktığımız zaman ilahi aklın yerini devlet aklının aldığı ve neredeyse ilahi akıl ölçüsünde kıymet biçildiği ve bu doğrultuda artık vatandaş üretim sürecinin başladığı görülür. Devlet aklına biat eden sorgulamayan, inanmış, ikna edilmiş vatandaş insan modeli sunulmuştur. Nazi Almanya’sının yetiştirmiş olduğu insan biçimi en uç noktası. Şu an sanayi sonrası toplumda yaşıyoruz. Normal bir zaman dilimi değil bu farklı olarak yüzlerce yıllık değişim ve dönüşümü birkaç yılda kat ediyoruz. Bir bilgi obezitesi içerisindeyiz. İşte soru burada karşımıza çıkıyor ‘Nasıl bir eğitim modeli?’ Sanayi toplumu tank üretiyordu masa üretiyordu şişe su üretiyordu sanayi sonrası toplum insan üretmek üzerine kurulu nasıl bir insan..

Eğitim dediğimiz şey öğrencilerin kitaplarda, internetten öğrenebileceği şeyleri Powerpoint şekline getirip duvara yansıtmaktan mı ibaret kalacak. Dersteki hocanın kitabını açıp okumasından ileri gidebilecek mi? Şu an baktığımızda Hz Google’ı açıp da öğrenemeyeceğimiz bilgi yok gibi google dünyanın en büyük en büyük üniversitesi. Dünyanın en iyi matematik bilgisini de fizik bilgisini de dünyanın öte ucundaki birinden alabiliyorum.

Şimdi bir şeye karar verilmesi lazım biz ne istiyoruz. Çok iyi matematik çok iyi fizik hatta çok iyi edebiyat bilen insanlar yetiştirmek mi,çok para kazanan girişimciler yetiştirmek mi,ABD’deki bilmem ne endeksine girmiş dünyanın en iyi üniversitelerinden mezun gençler yetiştirmek mi? Yoksa artık ciddi manada insan yetiştirmek mi? Birileri bir yerlerde acı çekiyorken bir yerlerde bir yara kanıyorken onun acısını duyabilen, insana dokunmayan her üretilen şeyin anlamsız olduğuna inanan insanlar iyi insanlar yetiştirmek zorundayız.

Vatandaş formatından uzaklaşan insanların dünyadaki her şeye iş adamı mantığıyla bakıp kar aleti olarak görmesine de direnmek zorundayız. Sadece aklının doğrultusunda değil yüreğinin peşinden de gidebilecek iyi yürekli insanlar yetiştirmeliyiz. Artık insanların kafalarından başka bir şeyi eğitmek zorundayız.

Yazar Hakkında

Serkan AKSOY

2 Yorum

  • Herkes tarfindan vehameti kabul gormus ama nedendir bilinmez kimsenin konu hakkinda yapilmasi gerekenle r icin yeni seyler soyle(ye)medigi bir konu .

  • Öksürük hastalığın işareti olduğu gibi daha ölmediğimizin de işaretidir. Ölmedik sayılsın.. İnşallah bir şeyleri dert edinen insanlar azcık düşünen eğitimciler yetiştiriyoruz , yetiştiririz..

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com