DÜŞÜNCE

Siyaset

politika-1160x509

Zaman sabaha karşıydı. Gecenin yalnızlığında köşesine çekilmiş sessizce oturuyordu. Derin düşünceler zihnini tırmalıyordu. Birden yerinden fırladı, kitaplığından kalem ve kağıt aldı. Onlara dikkatlice baktı. Kalbinde büyük bir heyecan hissetti ve yazmaya koyuldu. Kaleminden kelimeler bir bir dökülmeye başladı. İşte şunları yazıyordu onun kalemi…

”  Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.”

 Çoğu insan pek çok zaman düşünür fakat daha sonra düşündüklerini herhangi bir şekilde kayıt altına almadığı için bu düşünceler silinir gider. İşte bu sebeple bunları yazıyorum.

Siyaset… İlk düşündüğümde ruhumun ürpermesine sebep olan bir kelime. Çünkü bu zamana kadar siyaset bize yalan dolan, üç kağıt vb. şekillerle tanıtıldı maalesef. Bize siyasetin kötü yanları tanıtıldı diyorum çünkü ben siyasetin kötü bir şeyden ibaret olmadığını düşünüyorum. Ayrıca siyaseti bir Müslüman ferdin en iyi şekilde bilmesinin gerekliliğini söylüyorum. Niçin mi? Müslümanlar arasındaki unutulmuş olan ümmet kardeşliğinin yeniden oluşmasını sağlayacak olan siyasettir. Filistin’deki kardeşimizin kanını durduracak olan siyasettir. Afganistan’da Pakistan’da kardeşlerimizin arasındaki fitneye son verecek olan siyasettir. Arakan’da, Doğu Türkistan’da, Keşmir’de adını bilmediğimiz duymadığımız nice memleketlerde açlık ve sefaletten dolayı müftülerinden ölü eti yiyebilmek için, fare eti yiyebilmek için fetva isteyen kardeşlerimizin sulhunu ve selametini sağlayacak olan siyasettir. Ünlü İslam alimlerinden olan İbn-i Abidin siyaseti ne güzel de iki kısma ayırmış. Siyaset-i Adile ve Siyaset-i Zalime olarak. Siyaseti Zalime Allah’ın kullarına zulmeden siyaset. Siyaseti Adile ise zalimlerin tuzaklarından kurtulup sadece Müslümanlara değil bütün insanlığa sulhu getiren siyasettir. Hep söyledim ve söylemeye devam edeceğim ” Ahh! İslam’ı şu kafirler bir anlasa, düşmanlarımız bir anlasa, onlara bile huzur getireceğini bilirlerdi.” Siyaseti Adile en güzel örneklerden birisi de Osmanlıdır. Ecdad Siyaseti Adile bulunduğu ve etkisine aldığı coğrafyayı o kadar güzel yönetmiş ki, müslimler ve gayrimüslimler refah ve huzur içinde bir yaşam sürmüşlerdir. Osmanlı’da 300 yıllık bir istatistiğe baktığımızda sadece 6 kişi idam edilmiştir ve bunlar Ermeni’dir. İdam sebepleri ise çok ağır suçlardır. Bu da bize gösterir ki İslam’ın en güzel getirilerinden biri olan Siyaseti Adile bize İslam’ın ışığında sulh getirir, selamet getirir.

  ”Ya Rabbi bize asr-ı saadet hayatını en kısa zamanda ihsan eyle(amin) ”

Yazar Hakkında

Selman Sadık ŞAHİN

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com