Deneme EDEBİYAT

Yazarken de Derdi Olmalı İnsanın

dertli

Dert insanın hayatına bir amaç katar.  Amaç insana bu dünyada bir yol haritası çizer. Bu yol insana Mücadele edebileceği bir alan ortaya koyar.  Verilen bu mücadelede insanın hayatını daha da anlamlı kılar. Yani dert insan hayatını anlamlandırır.,

Hayatta her insanın bir derdi olmalıdır. Ama bu dert hadi derdim olsun hayatımı anlamlanır diye kafa yorulacak cinsten bir şey değildir. Ya da ‘derdin ne söyle de bende dertleneyim’ denilecek bir şeyde değildir. Bu, derdin farklılığından dolayı değil dert için kişinin kendi içinde bazı merhaleleri aşması ile alakalı bir durumdur.

Dert için insanın önce düşünebilmesi gerekir. Düşünmekte yetmez idrak edebilmesi gerekir. Çevresel etmenler kişinin düşünce dünyasını etkiler, düşünce dünyası da idrakini.  Yani Bulunduğun ortam sadece idrakini kolaylaştırabilir.

Dert insana önünde mücadele edebileceği bir alan ortaya koyar. Mücadele bu uğurda verilen gayretler bütünüdür. Mücadele tek çeşit değildir, birçok şekilde verilebilir. Kimisi beden gücünü kullanarak bir mücadele verirken kimisi akıl gücünü kullanarak mücadele verir. Kimisi konuştukları ile kimisi de yazarak bir mücadele verir. Kimisi tarihi konularda yazarak kimisi de felsefi konularda anlatarak verir mücadelesini. Bu şekilde dallandırmak mümkündür.

Peki İnsan niçin yazar?

Yazmak insanı düşünmeye iten bir yoldur. Bu düşünceler insanın fikir dünyasını geliştirir ve hayatını daha anlamlı daha dolu kılar. Aynı zamanda yazan insan okunması, yazdıklarının insanlara faydalı olmasını ister. Yazan insan okuruna öğretmek amacıyla değil onunla paylaşmak amacı ile yazar.

Yazarken de bir derdi olmalı insanın..

Her yazı öncesi yeni bir şeyler öğrenebilmek fikir dünyasını geliştirebilmek gibi bir derdi olmalı insanın. Önce kendisine bir şeyler katabilmeli ki başkalarına faydalı olabilsin. Daha sonra insanlara fayda sağlayabilmek, okuyan kişiye onu okuduğu vakte değmesi niyetiyle yazılarını yazmalıdır. Bu hassasiyeti kendisinde güdebilmelidir.

Ve şunu da unutmayalım;

Materyalist kaygılar manevi kaygıların önüne geçtiği zaman, dert dünyevileşir. Dünyevileşen dert te mükafatı olmayan bir uğraş ve kaybolmaya mahkum bir çabayı ifade eder.

Yazar Hakkında

Hüseyin YILMAZOĞLU

Hüseyin YILMAZOĞLU

Herkes gittiğinde kalabilecek kadar cesur gerektiğinde bütün işleri tek başına yapabilecek kadar güçlü olma düsturu ile hareket etmeye çalışan, yenilikçi bir bakış açısı ile hareket etmeyi seven dertli bir ademoğlu.

1 Yorum

  • İnsanın vazifesidir ister istemez müşkile talip olmak ve bu derdidir onu bu dünyada gayrete getiren.
    Ve bu yolda kendisini hiç bir zaman yeterli görmemek…
    Not: Hüseyin ilk yazıların olmasına rağmen gayet başarılı denemelerin Allah(cc) daim etsin.

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com