Deneme

Yazmak Üzerine

030120152013312780839_2

“Yapılacak çok şey, söyleyecek sözlerim var.” diyebilmektir yazmak.

Allah’ın biz insanlara bahşettiği muazzam bir nimet, yaşananların bir kitabesidir yazmak.

Kelimelerden, içinde huzur bulduğumuz bir dünya oluşturabilmektir yazmak.

Kimi zaman bir şeyler anlatma telaşındayken kimi zaman sadece kalbini açma girişimidir yazmak.

Belki de koşulsuz ve sonsuz sevgi; bir insanın Rabb’ ine duyabileceği ancak.

Yazmayı bir bakımdan okyanusun içinde derin hedeflerle birlikte yol almayı rota edinmiş bir yelkene benzetebiliriz. Nasıl ki bu yelken okyanusta ilerlerken hem farklı güzellikleri keşfedebiliyor hem de fırtınalarla baş etmeyi göze alabiliyorsa yazar da bu minvalde kendini yetiştirip geliştirmelidir.

Bir bakımdan da özgürlüğe açılan bir kapıdır yazmak. Kalem bizi nereye götürüyorsa oraya gider. Kalbimizden dökülen sözcükleri akıl süzgecinden geçirip dış dünyada diğer sözcüklerle buluştururuz. Bizde hapis olan duyguları tahliye edermişçesine…

Kulaktan kulağa dolaşarak varlığını sürdürebilen hakikatler, geçen uzun zaman içerisinde ezile ezile ciddiyetini ve gerçekliğini kaybederken, kalemin kağıtla buluşmasıyla yeniden hayat bularak daha uzun süre hafızamızda yer edebilmektedir. Her insan farklı bir dünyadır bu sebeple her şeyden önce kendi dünyasında kendini keşfedebilmek için yazmalıdır.

Peki neden sadece bazı insanlar yazar? Neden bazılarının aklına bile gelmez yazmak? Söyleyecek sözü olmadığından mı?  Bence hayır. Belki de gösterecek cesareti olmadığından. Fakat yazmamızın önündeki en büyük engel ne biliyor musunuz? “Nefis.”  Nefsimiz istemez birileriyle bir şeyler paylaşmamızı. Paylaşacak olduğumuz şey en ufak bir duygu olsa bile… Nefis bize der ki : “Senin daha önemli işlerin var, sana mı kaldı yazmak, hem neden paylaşacakmışsın ki bildiklerini diğer insanlardan farklı olmak varken.” Bu böyle sürer gider.

Bazen farkına varır bazense varamayız. Bizim paylaşmaktan, yazmaktan önemli gördüğümüz şeyler hep anlık ve dünyevi. Geride bir eser, bir güzellik, bir bilgi bırakmak ise hiçbir şeyden önemli değil.

Cemil Meriç: “Karanlıkları devirmek ve aydınlık bir çağın kapılarını açmak için en mükemmel silah: kalem! Bir kılıcın kazandığı zaferi başka bir kılıç yok edebilir. Kalemle yapılan fetihler ise tarihe mal olur. Tarihe, yani ebediyete.” derken belki de güzel ve aydınlık yarınlar için yol haritası çizmeyi hedeflemiştir bize.

Öyleyse yazalım ve paylaşalım.

Paylaşalım ki çoğalsın.

Çoğalsın ki daha güzel bir gelecek için umut olalım.

Dergimizin ilk sayısında da dediğimiz gibi,

Belki de dört gözle beklenen, dünyayı değiştirecek nesil bizizdir kim bilir.

Yazar Hakkında

Sümeyye USTA

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com