Deneme

Yazmak

yazmak2_mini

İnsan niye yazar? Var mıdır sahi bu sorunun cevabı… Ben tam anlamıyla şu şu sebepten yazıyorum diyebilir mi insan?Acı, öfke, sevinç, öğretmek, öğrenmek hangi duygu hakimdir ki sizi adeta kağıda kaleme bağımlı, kelimelere köle haline getirir.

Yazmak… Gönlün haykırdığını dilin sustuğunu anlatmaktır. Yazmak susayan yüreği kırk ikindi yağmuru edasıyla keyiflendirmektir. Öyle anlar olur ve sen istersin ki içinde her an hali hazırda senin yaz emrini bekleyen bir kalem olsun ve duyguların kelimelerle harmanlanıp vücut bulduğu o hal anında bir yerde yaşam bulsun.

Yazan insan için yazmak mutluluk artırıcı öfke dindirici bir etki de yapar aslında. Mutluluğu anlatmaya başladıkça sen o tohumu atmışsındır artık kağıda ve kağıtta öyle verimli bir topraktır ki, insana arttırarak verir mutlaka. Öfkeye gelince… Durdurur seni kağıt, dök der, dök bana içini yaz rahatla ve unut seni küplere bindiren şu şeyi. Yani bir iksirdir yazı… Mutluluğa mutluluk katan öfkenin dinmesini sağlayan. Tabi her zaman bu durumlar olmaz. Bazen de onca sesin kargaşanın, kalabalığın arasında teksindir. Yapayalnız hissedersin kendini. Anlatmaya kalksam kulaklar sağır diller takatsiz diye hissedersin. Ama paylaşman gerektir mutlaka. Çünkü havuz dolmuş şıp şıp sesiyle beynini delmeye başlamıştır çoktan. Sen de dinleyen ve yazdıkça içinde çözümü doğuran yazıya başvurursun. Belki de seni asla geri çevirmeyeceğini bildiğinden. Ve alıverir kalbindeki ağırlığı, gözlerindeki bulanıklığı. Çünkü kalpteki fazlalıklar kağıtta kelime sıfatına bürünmüştür çoktan.

Sadece bunlardan dolayı değil aslında, her insanın hamurunda bulunan, bir ihtiyaç olan yazmak eylemini ihmal etmemeliyiz. Kendimiz için, toplum için, gelecek için…

Kendimizi bulmak, mükemmele ulaşmak, en azından bu yolda olmak ve bir yarar sağlamak adına topluma, yazmalıyız mutlaka. Bıkmadan, kaçmadan…

Yazılarımızın her harfte daha da güçlenmesi dileğiyle.

Eda Coşkungönül

Yazar Hakkında

İmsak Dergisi

İmsak Dergisi

1 Yorum

  • Fikrinize yüreğinize sağlık. Kesinlikle yazmak bir ihtiyaç kendimizi bulmak adına bir sığınak.

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com